להתחברות

מחשבת ישראל מן המזרח

פמיניזם מנקודת מבט גברית

פמיניזם מנקודת מבט גברית

סוגיית המינים הטרידה את האנושות רבות, עוד הרבה לפני הפעם הראשונה שבה נהגתה המילה "פמיניזם", אמנם, עד המאה ה-18, כל מה שנכתב ונאמר על נשים נכתב על ידי ומנקודת מבטם של גברים.

בסוגיה זו מובאים מקורות שתייגנו כפמיניסטים, שעל אף שנמסרו מפיהם, הציגו תפיסת עולם שבמידת- מה (מידת הרדקליות משתנה ממקור למקור) מציעה, גם אם בזהירות רבה, גישה שוויונית יותר ומדכאת פחות.

פמיניזם נשי

פמיניזם נשי

בסוגיה זו מצעים מקורות הדנים בקידום שוויון מגדרי, מנקודות מבט חברתיות\פוליטיות\דתיות שונות- אך המשותף לכולם, הוא הקול של נשים חזקות שמעוניינות לפרק את  ההגמוניה הגברית ולשבור את תקרות הזכוכית השונות, בדרכים שונות אמנם, אך בדרכים שלהן, ולא שלהם.
אפיון הפרק הוא  שיח ו קונפליקט

<b>חברי הקבוצה:</b>

חברי הקבוצה:

רוית שובל, יאיר קוניץ, ירין בש, דורון גרשון ובן אלטשולר

sources

תקציר

סוגיה זו דנה בפמיניזם על זרמיו השונים בזיקה, בין השאר למסורת ועל כן מכילה בתוכה מקורות הנוגעים למתח המתבקש בין דת-שחרור האישה, כמו גם המתח בין שחרור האשה למסורת (ובשל כך, לדיכויה ).

סוגיות המשנה:
א. סוגיית המינים הטרידה את האנושות רבות, עוד הרבה לפני הפעם הראשונה שבה נהגתה המילה "פמיניזם", אמנם, עד המאה ה-18, כל מה שנכתב ונאמר על נשים נכתב על ידי ומנקודת מבטם של גברים.
בסוגיה זו מובאים מקורות שתייגנו כפמיניסטים, שעל אף שנמסרו מפיהם, הציגו תפיסת עולם שבמידת- מה (מידת הרדקליות משתנה ממקור למקור) מציעה, גם אם בזהירות רבה, גישה שוויונית יותר ומדכאת פחות.

ב. בסוגיה זו מצעים מקורות הדנים בקידום שוויון מגדרי, מנקודות מבט חברתיות\פוליטיות\דתיות שונות- אך המשותף לכולם, הוא הקול של נשים חזקות שמעוניינות לפרק את ההגמוניה הגברית ולשבור את תקרות הזכוכית השונות, בדרכים שונות אמנם, אך בדרכים שלהן, ולא שלהם.

The Edited Issue

 • עורך

  פמיניזם מנקודת מבט גברית: פמיניזם מנקודת מבט גברית: (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  אלכסנדר מוקדון ומדינת הנשים (הוצע ע"י יאיר קוניץ) מעמד האישה (ישעיהו ליבוביץ) איש ואשה (מדרש) מעמד האישה ביהדות אנדרוגינוס (הוצע…
  • אלכסנדר מוקדון ומדינת הנשים (הוצע ע"י יאיר קוניץ)
  • מעמד האישה (ישעיהו ליבוביץ)
  • איש ואשה (מדרש)
  • מעמד האישה ביהדות
  • אנדרוגינוס (הוצע ע"י רוית שובל)
  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  סוגיית המינים הטרידה את האנושות רבות, עוד הרבה לפני הפעם הראשונה שבה נהגתה המילה "פמיניזם", אמנם, עד המאה ה-18, כל… סוגיית המינים הטרידה את האנושות רבות, עוד הרבה לפני הפעם הראשונה שבה נהגתה המילה "פמיניזם", אמנם, עד המאה ה-18, כל מה שנכתב ונאמר על נשים נכתב על ידי ומנקודת מבטם של גברים. בסוגיה זו מובאים מקורות שתייגנו כפמיניסטים, שעל אף שנמסרו מפיהם, הציגו תפיסת עולם שבמידת- מה (מידת הרדקליות משתנה ממקור למקור) מציעה, גם אם בזהירות רבה, גישה שוויונית יותר ומדכאת פחות.   אפיון הפרק הוא : קונפליקטואלי ועיון פרשני (צפיה בדעה במקור)
 • רוית שובל

  קטע נפלא בעיניי. בפסוק "ברא אותו [...] ברא אותם" מסתתרת (לדידי) אמת עתיקה ואוניברסלית, המופיעה גם בסמל היין והיאנג הסיני… קטע נפלא בעיניי. בפסוק "ברא אותו [...] ברא אותם" מסתתרת (לדידי) אמת עתיקה ואוניברסלית, המופיעה גם בסמל היין והיאנג הסיני ולמיטב זכרוני גם במעשה המרכבה הקבלי: השלם האנושי הוא סוג של אנדרוגינוס נפשי, המורכב מאיכויות גבריות ומאיכויות נשיות גם יחד. ברמה הבין-אישית הזוגית זהו מפגש בין האדם והאישה, שבו במעשה האהבה וההתייחדות של הזכרי והנקבי מתממשת אחדות הכוחות האלוהיים.

  בטקסט הפרשני הנפלא הזה ההתייחסות המגדרית היא שוויונית, ושני המינים מקבלים את ברכתו של האל כמעט מתבקש בעניין זה לעשות את הקישור למיתוס החצי השני שמופיע ב"משתה" של אפלטון (ייתכן שהדמיון אף מעיד על השפעות תרבותיות?) בו מוצע כי האנשים הראשונים היו בעלי ראש אחד ושני פנים, ושני גופים מחוברים (בוריאציות שונות-זכר וזכר, נקבה ונקבה וגם זכר ונקבה) אשר היוו זיווג מושלם ובעל כוח  עד אשר הופרדו על ידי האלים- מה שמסביר מדוע מאז אנו מחפשים את ה"חצי השני" שלנו.

  מצער שהגרסה הפרשנית הזו פחות רווחת, כי ברי לי שבכוחה של זו לשנות ולתקן תפיסות עולם בעייתיות, מפלות ומדירות. המחשבה על כך שקיימת גם הפרשנות הזו אך היא לא זו שבקונצנזוס, רק גורמת לי להבין כמה אנשי ההלכה והתאולוגים לאורך השנים שאבו רק ממה ששירת את המעמד ההגמוני והכוחני ממילא וקיבעו אותו עד היום כדבר ה"טבעי" והרצוי.

  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  פמיניזם מנקודת מבט נשית פמיניזם מנקודת מבט נשית (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  פמיניזם מזרחי -על פמיניזם -צעדת השרמוטות (כוצע ע"י בן אלטשולר) -נאום מהרבנית המושלמת -מעבר למחיצה הפנימית.
  • פמיניזם מזרחי
  • -על פמיניזם
  • -צעדת השרמוטות (כוצע ע"י בן אלטשולר)
  • -נאום מהרבנית המושלמת
  • -מעבר למחיצה הפנימית.
  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  בסוגיה זו מצעים מקורות הדנים בקידום שוויון מגדרי, מנקודות מבט חברתיות\פוליטיות\דתיות שונות- אך המשותף לכולם, הוא הקול של נשים חזקות… בסוגיה זו מצעים מקורות הדנים בקידום שוויון מגדרי, מנקודות מבט חברתיות\פוליטיות\דתיות שונות- אך המשותף לכולם, הוא הקול של נשים חזקות שמעוניינות לפרק את  ההגמוניה הגברית ולשבור את תקרות הזכוכית השונות, בדרכים שונות אמנם, אך בדרכים שלהן, ולא שלהם. אפיון הפרק הוא  שיח ו קונפליקט (צפיה בדעה במקור)
 • עמית קדוש

  תנועת אחותי- למען נשים בישראל הינה עמותה אליה נחשפתי דרך הפייסבוק ודרך התעניינות בשירה מזרחית מודרנית. (עדי קיסר, רועי חסן ועוד.… תנועת אחותי- למען נשים בישראל הינה עמותה אליה נחשפתי דרך הפייסבוק ודרך התעניינות בשירה מזרחית מודרנית. (עדי קיסר, רועי חסן ועוד. ערס פואטיקה?) תנועת אחותי - למען נשים בישראל נוסדה כדי לפעול עם נשים שאינן נכללות בהגמוניה החברתית ולקדם את נראותן בחברה הישראלית. התנועה נוסדה על ידי פעילות פמיניסטיות מזרחיות אשר מטרתן להעלות על סדר היום הציבורי נושאים של צדק כלכלי וחברתי מתוך תפיסה פמיניסטית הקושרת נושאים של לאומיות, אתניות ופמיניזם. כלל הפרויקטים של תנועת אחותי כרוכים זה בזה לכדי יצירת קהילת נשים בין-תרבותית, שתוציא מהכוח אל הפועל מהלכים לשינוי חברתי אפקטיבי בחיי הכלכלה, התרבות והפוליטיקה בישראל.  הערך בויקיפדיה קישור לעמוד בפייסבוק   (צפיה בדעה במקור)
 • בן אלטשולר

  איך ייראה עולם בו ילדים יוולדו באמצעות רחם מלאכותי וחיצוני? ההתייחסות  לסוגיה מתבטאת בהבדל הביולוגי הקיים בין גברים ונשים ואני… איך ייראה עולם בו ילדים יוולדו באמצעות רחם מלאכותי וחיצוני? ההתייחסות  לסוגיה מתבטאת בהבדל הביולוגי הקיים בין גברים ונשים ואני מהרהר לגביו רבות כי בעיניי הוא יוצר מגבלה רצינית לחיי נשים ברחבי העולם ומונע מהם להתפתח כפי שגברים מתפתחים. ברגע שיהיה רחם חיצוני ומלאכותי אותו יטפחו יחד גברים ונשים האם סוף סוף תינתן הזדמנות לנשים לפתח את עצמן בצורה מלאה? אני מאמין שכן (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  חברי קבוצה יקרים . ערכנו מחדש את הסוגיה שלכם - לאור מה ששלחה רוית . למרות ההתחלה הטובה - עדיין חסרה… חברי קבוצה יקרים . ערכנו מחדש את הסוגיה שלכם - לאור מה ששלחה רוית . למרות ההתחלה הטובה - עדיין חסרה לכם ההתיחסות לקשר שבין המקורות ששייכתם לכל פרק למשמעותם בהקשר הזה . חשוב שתנסו , כמו שנעשה בקבוצות האחרות , לכתוב לגבי כל אחד המקורות - מה אתם מסיקים ממנו (בין אם בהסכמה ובין אם במחלוקת) לגבי נושא הפרק שאליו בחרת לשייך אותו . הערות ספציפיות יותר - ראו בתגובות הישירות לפוסטים שלכם. (צפיה בדעה במקור)

מקורות עיקריים